DISTRICT LEVEL ACHIEVEMENTS’ 2023-24

S. NO. EVENTS STUDENTS NAME CLASS POSITION
       1. MONO ACTING (SR. GIRLS) RISHIKA TOMAR XI A FIRST
       2. FOLK DANCE (BOYS) GROUP ..... FIRST
       3. FOLK SONG (GIRLS)
JR. BOYS
GROUP ..... SECOND

ACHIEVEMENTS 2022-23 (ACADEMICS & CULTURAL)

S. NO. EVENTS STUDENTS NAME CLASS POSITION
  1.  
ESSAY WRITING (HINDI)
JR. GIRLS
KIRTI VIII B FIRST
       2. POEM RECITATION (PUNJABI)
JR. BOYS
EKAMJOT SINGH VII B FIRST
       3. POEM RECITATION (SANSKRIT)
JR. BOYS
AARYA VATS VII B FIRST
       4. POSTER MAKING
SR. GIRLS
GUNJAN SHARMA IX A SECOND
       5. MONO ACTING
SR. BOYS
HITESH XII A SECOND

Achievements – 2021-22(Academic & Cultural)

S.No. Name Class Competition Name Position
1 NIKHIL SHARMA XII-B ENGLISH DECLAMATION  (SR) I
2 SAURAV SINGH GUSAIN VI-B ENGLISH DECLAMATION  (JR) I
3 NITYA JAISWAL VII-B URDU  POEM  RECITATION   (JR.) I
4 GUNJAN VIII-B HINDI SLOGAN WRITING  (JR.) I
5 KIRTI VII-B HINDI ESSAY WRITING  (JR) I
6 KUNWAR PRATAP YADAV
SHREYANSH TRIPATHI
X-B
XI-B
ENGLISH DEBATE  (SR) II
7 RAVITA X-B HINDI SLOGAN WRITING   (SR.) II
8 Group -- DRAMA (ONE ACT PLAY) III

Achievements – 2019-20

        Events Students’ name Class Position
Slogan Writing
(Hindi) (Sr. Girl)
Swati XI I
Slogan Writing
(Hindi) (Jr. Girl)
Ravita VIII I
Mono Acting  
       (Jr. Boys)
Harshit VII I
Essay Writing (Eng.)
(Jr. Girls)
Mauli Singh VIII II
English Debate
               (Jr. Boys)
Mayank Rajput
Daksh Verma
       VII
 VII
II
Folk Dance
(Boys)
Group - II

Achievements – 2018-19

        Events Students’ name Class Position
Essay Writing (Hindi)
 (Jr. Girls)
Arpita VIII I
Mono Acting  
       (Jr. Boys)
Hitesh VIII I
Vocal Music (Classical) Utkarshjeet IX I

Achievements – 2017-18

        Events Students’ name Class Position
Slogan Writing
(English)  (Sr. Boys)
Jitin Tyagi XI I
Essay Writing (Hindi) (Jr. Girls) Radhika Kataria VIII II
Judo (Sub-Jr) Kanak Rana VIII Bronze

Achievements – 2016-17

        Events Students’ name Class Position
English Extempore
(Jr. Boys)
Ayush Kaushik VII I
Essay Writing (Hindi)    (Jr. Girls) Bhumika Bhatt VIII I
Sanskrit Recitation   
  (Jr. Boys)
Shivam Bhagat VIII I
Instrumental Music Utkarshjeet VII I
Folk Dance Group ---- I
One Act Play  Group ---- I
Slogan Writing Jitin Tyagi X II
Mono Acting  
 (Jr. Girls)
Tishika VIII II

 

Achievements – 2014 –15

Event Student’s name Class Position
Essay Writing (Sr. Girls)
Prashansa Sharma XII
I
Hindi Declamation
(Jr. Girls) 
Garima Dahiya VIII I
Slogan Writing
(Jr. Boys)
Jatin Tyagi VIII I
One Act Play Group ----- I
English Debate (Sr. Boys) Ayush Singh Anshuman Yadav X , XI II
Folk Dance Group -- I
Hindi Poem Rect (Sr. Boys) Pushpit XI II
Eng. Extempore (Jr. Boys) Ankit Gulsatia VIII II

Achievements – 2013 –14

Event Student’s name Class Position
English Debate
(Sr. Boys)
Ayush Dhami
Anshuman Yadav
IX
X
I
Hindi Debate
(Jr. Boys) 
Piyush Sharma
Aadit Kant Jha
VII
VII
I
Slogan Writing
(Jr. Boys)
Jitin Tyagi VII I
Vocal Music Nidhi Gosain XII I
Orchestra Group -- I
Quwali  (Girls) Group -- I
Patriotic Song (Boys) Group -- II

Achievements – 2012-13

Event Student’s name Class Position
Slogan Writing Akshita VIII I
Orchestra -- Group I
One Act Play  -- Group I
Patriotic Song (Boys) -- Group I

Achievements – 2011-12

Event Student’s name Class Position
Essay Writing-English (Sr.) Shruti Dutt XII I
Hindi Debate   (Sr.) Deepak Bhatt, Himanshu Garg XI I
Orchestra Group ---- I
Quwali Group ---- I
Patriotic Song Group ---- I
Hindi Declamation     (Jr.) Anshuman Yadav    VIII II
Slogan Writing           (Sr.) Harshita Verma                X II
One Act Play Group ---- II
Essay Writing- Hindi (Sr.) Manisha IX II
Drawing & Painting  (Jr.) Deepti Agri VI II