ZONAL LEVEL ACHIEVEMENTS 2023-24

(ACADEMICS & CULTURAL)


S.NO

EVENTS

STUDENTS NAME

CLASS

POSITION

1

FOLK DANCE (BOYS)

GROUP

------

FIRST

2

FOLK SONG (GIRLS)

GROUP

------

FIRST

3

MONO ACTING (SR. GIRLS)

RISHIKA TOMAR

XI A

FIRST

4

POEM RECITATION (HINDI) SR. BOYS

DHRUV SINGH JOON

X B

SECOND

5

POEM RECITATION (SANSKRIT) SR. GIRLS

BHOOMI SINGH MANAV

X A

SECOND

6

POEM RECITATION (SANSKRIT) JR. BOYS

AMAN SINGH

VI A

SECOND

7

POEM RECITATION (URDU)     JR. GIRLS

AARADHYA  THAKUR

VIII C

SECOND

8

DRAWING (SR. GIRLS)

SIMRAN SURYAN

X A

SECOND

9

SLOGAN WRITING  (HINDI)       JR. GIRLS

YOGITA KANDPAL

VIII B

SECOND

           

       10

POSTER MAKING (JR. GIRLS)

SHRISHTI

VII C

SECOND

11

HINDI DEBATE (JR. BOYS)

HARSH GARG 

ARINDAM JHA

VIII C          VII A

THIRD

12

ENGLISH DECLAMATION        (SR. BOYS)

KUNWAR PRATAP SINGH

XII A

THIRD

13

LIGHT MUSIC (SR.GIRLS)

SAKSHI ROHILLA

X B

THIRD

14

LIGHT MUSIC (JR.GIRLS)

PRANJALI

VII B

THIRD

15

HINDI EXTEMPORE (SR. BOYS)

SHREYANSH RAI

XI A

CONSOLATION

16

HINDI EXTEMPORE  (JR.GIRLS)

YOGITA

VIII B

CONSOLATION

17

ESSAY WRITING (HINDI) 

SR. GIRLS

KIRTI

IX B

CONSOLATION

18

PATRIOTIC SONG (GIRLS)

GROUP

------

CONSOLATION

 

 


ZONAL LEVEL ACHIEVEMENTS 2022-23

(SPORTS)


S. NO.

EVENTS

STUDENTS NAME

CLASS

POSITION

  1.  

CHESS

SR. BOYS

HARSHIT     VERMA

SARVAGYE TALWAR

XII-A

X-B

FIRST

  1.  

CHESS

SUB-JR. GIRLS

SRISHTI     SHARMA AKSHITA TRIPATHI

VII-B     

VI-B 

FIRST

          3.

CHESS

JR. GIRLS

ANANYA  SHARMA

BARKHA

X-A

XI-B

SECOND

         4.

TABLE TENNIS

SR. BOYS

MANAV

VIVAN  KUMAR MAYANK  RAJPUT

XII-B 

XII-B 

XI-A

THIRD

        5.

TABLE TENNIS

SUB-JR. GIRLS

VAANI  CHAUHAN AARYA  CHAUHAN

BHUMI

IX-B

 IX-B 

VIII-C

THIRD

        6.

TABLE TENNIS

JR. BOYS 

LAKSHYA  KAUSHIK

DEVANSH  PARASHAR

RAJBIR SINGH NANDA

XI-B 

XI-B

VII-B

THIRD

        7.

GYMNASTICS (BOYS)

U-17 (ON PARELLEL BAR)

NAMAN SHARMA

KESHAV GOYAL

PRANJAL  KARAYAT SARVAGYE TALWAR YASHWARDHAN  CHAUHAN

 

IX B

X A

X A

X A

X A

FIRST

        8.

GYMNASTICS (BOYS)

U-17 (ON FLOOR)

SECOND

        9.

GYMNASTICS (BOYS) 

U-17 (ON TABLE VAULT)

THIRD

10.

GYMNASTICS (BOYS)

U-14 (ON FLOOR)

DHRUV KUMAR SHARMA TANMAY  SHARMA 

YUDIT  SHARMA RAGHUVANSH PATHANIA

NAMISH  AHUJA

VI C

VI C

VII C

VIII B

VIII C

SECOND

11.

GYMNASTICS (BOYS)

U-14 (ON TABLE VAULT)

SECOND

12.

GYMNASTICS (GIRLS)

U-17 (ON FLOOR)

BHAVYA  NEGI

KANIKA SHARMA

TANISHKA  GUPTA 

ASHIFA  KHAN 

ANANYA  GUPTA

IX B

XI B

XI B

XI B

XI B

SECOND

13.

GYMNASTICS (GIRLS) 

U-17 (ON TABLE VAULT)

THIRD

14.

GYMNASTICS (GIRLS)

U-17 (ON BALANCING BEAM)

THIRD

15.

GYMNASTICS (GIRLS)

U-14 (ON BALANCING BEAM)

 

GELISHA  YADAV

SARA  ARORA

AANYA  BISHT 

 HETAL     ANAND 

ISHANA  SHARMA

 

 

VI C

VIII A

VIII B

VIII B

VIII B

 

 

 

SECOND

16.

GYMNASTICS (GIRLS)

U-14 (ON TABLE VAULT)

THIRD

17.

GYMNASTICS (GIRLS)

U-14 (ON FLOOR)

THIRD